Tanulmányok lezárása

Ha a hallgató az összes mintatantervben meghatározott kreditet megszerezte és a kritériumkövetelményeket teljesítette, a Főiskola abszolutóriumot állít ki számára. Az abszolutórium megszerzését követően a hallgató záróvizsgát tehet, sikeres záróvizsga esetén a Főiskola oklevelet állít ki a hallgató számára.

I. Abszolutórium (végbizonyítvány) 

A Főiskola annak a hallgatónak, aki a tantervben előírt tanulmányi és vizsgakövetelményeket és az előírt szakmai gyakorlatot teljesítette, végbizonyítványt (abszolutóriumot) állít ki. Az végbizonyítány kiállításához nincs szükség a nyelvvizsga letételére, vagy a szakdolgozat befejezésére, csak annak évközi jegyének megszerzésére. A hallgató hallgatói jogviszonya ez után abszolvált státuszú lesz.

  1. Kreditek megszerzése: A Főiskola hallgatóinak az abszolutórium megszerzéséhez a mintatanterv által előírt tárgyakat kell teljesíteni.
  2. Kritérium követelmények: A végbizonyítvány megszerzéséhez szükséges az adott képzés által előírt kreditérték nélküli kritériumkövetelmények teljesítése, amely a két féléves Latin nyelv. Sikeres teljesítése esetén érdemjegyet nem kap a hallgató, helyette aláírás bejegyzéssel igazolható. Szigorlat: Olyan kritériumkövetelmény, mely több korábbi tárgy együttes tudását hivatott ellenőrizni. Értékelése egy 1-től 5-ig terjedő skálán történik, egyetlen szóbeli felelet, vagy kombinált vizsga formájában. Szakmai gyakorlat: Egyes képzések esetén kötelező kritériumkövetelmény a szakmai gyakorlat sikeres teljesítése. Erre vagy szünetben (szakmai gyakorlat időszak) vagy a félév során (féléves szakmai gyakorlat) van lehetőség.

II. Szakdolgozat/diplomamunka elkészítéséhez kapcsolódó tárgy teljesítése

A szakdolgozatkészítés egy kreditértékkel rendelkező kötelezően választható évközi érdemjeggyel értékelt tantárgy, és a záróvizsgára bocsátás egyik feltétele. Fontos, hogy a szakdolgozat/diplomamunka készítéshez kapcsolódó tárgy kreditje attól függetlenül megszerezhető, hogy végül a hallgató leadja-e időben a szakdolgozatot/diplomamunkát. Az elvégzett munkát a témavezető értékeli. 

  1.  A Főiskola minden félév elejéig témákat javasol a hallgatóknak, amiből a hallgató kiválaszt egyet, valamint kiválasztja a konzulens személyét is. A konzulens adja ki a hallgató számára feladatot, és választhat az általa felkínált témákra jelentkező hallgatók közül. Ezt követően a konzulens irányítja a hallgató munkáját, illetve szakmai segítséget nyújt neki benne.
  2. A szakdolgozatnak különböző formai és tartalmi követelményeknek kell megfelelni, amit főiskolai szabályzat határoz meg (Dolgozatírási Szabályzat). A hallgatónak kötelessége a folyamatos kapcsolattartás a konzulenssel.
  3. Ha a hallgató határidőre elkészíti a szakdolgozatát, illetve diplomamunkáját, melyet a konzulens elfogad, akkor opponens elé kerül a dolgozat, aki azt egy 1-től 5-ig terjedő érdemjegyet javasol. A szakdolgozatot méltányosság felhasználásával késedelmesen is le lehet adni.

III. Záróvizsga

Az a hallgató, aki abszolutóriumot szerzett és nincs a Főiskolával szemben fizetési kötelezettsége, záróvizsgára bocsátható. A hallgatói jogviszony megszűnése után két éven belül záróvizsga bármelyik időszakon belül tehető, az érvényes képzési követelmények szerint. A hallgatói jogviszony megszűnése után 5 évvel már nem tehető záróvizsga. A végbizonyítvány megszerzését követő második év eltelte után pedig a hallgató akkor záróvizsgázhat, ha a szakfelelős a szakdolgozat témáját aktuálisnak találja.

  1. Minden szakon különböző záróvizsgát köteles tenni hallgató, kivéve speciális jogszabályok esetén. A záróvizsga a záróvizsga tantárgyakból összeállított tételsorból, továbbá a szakdolgozat/diplomamunka, tanárszakokon a portfólió megvédéséből áll.
  2. A záróvizsgára a záróvizsga-időszakban kerül sor, amelyre a Tanulmányi Osztályon jelentkezhet. A záróvizsgát záróvizsga-bizottság előtt kell lerakni, amely egy elnökből és további tagokból áll, a felelet után a bizottság szavaz az érdemjegyről, majd azt közli a hallgatóval.

  3. A hallgatónak szakdolgozatát/diplomamunkáját meg kell védenie, mely során kérdéseket kap a bizottságtól. A felkészülés érdekében a hallgatónak a bírálatot a védés előtt 5 nappal meg kell kapnia. Ezt követően véglegesítik az szakdolgozat érdemjegyet.
  4. A záróvizsga érdemjegyének összetételéről a Tanulmányi és Vizsgaszabályzat rendelkezik.
  5. Csak sikertelen záróvizsga javítható. Az elégtelenre értékelt szakdolgozat/diplomamunka csak egyszer, újbóli elkészítésükkel javítható. Ha valamelyik záróvizsga tantárgy nem sikerült, azt két alkalommal lehet javítani. Sikertelen tantárgyi vizsga javítására, illetve ismételt javítására a sikertelen vizsgát követő két hónapon belül nem kerülhet sor.  

IV. Az oklevél kiállítása

A sikeres záróvizsga alapján a Főiskola a jelölt számára oklevelet állít ki, amely bizonyítja a felsőfokú végzettséget. Az oklevél kiadásának feltétele a sikeres záróvizsga, továbbá teológus képzésen az előírt nyelvvizsga letétele. Az oklevél átadásának időpontja a Főiskola évzáró ünnepsége. Az oklevél-átadási ünnepségen történő részvételről a hallgatónak a dolgozat leadásával egyidőben nyilatkoznia kell. Amennyiben az átadó ünnepségen nem vesz részt, az oklevelét személyesen veheti át oklevelét a Tanulmányi Osztályon a hivatalos fogadási időben, ill. kérheti a lakcímre történő tértivevényes küldeményként történő megküldését.

Az oklevél Magyarország címerével ellátott közokirat, amely tartalmazza a kiállító felsőoktatási intézmény nevét, intézményi azonosító számát, az oklevél sorszámát, az oklevél tulajdonosának nevét, születési nevét, születésének helyét és idejét, a végzettségi szint, illetve az odaítélt fokozat és a szak, szakképzettség megnevezését, a kiállítás helyét, évét, hónapját és napját, az oklevél által tanúsított végzettségnek, szakképzettségnek a Magyar Képesítési Keretrendszer, az Európai Képesítési Keretrendszer szerinti besorolását, valamint a képzésnek a képzési és kimeneti követelmény szerinti időtartamát, az oklevél minősítését. Tartalmaznia kell továbbá a felsőoktatási intézmény vezetőjének eredeti aláírását, a felsőoktatási intézmény bélyegzőjének lenyomatát.

Az oklevelet magyar és angol nyelven vagy magyar és latin nyelven kell kiadni.

A katolikus teológus szak hallgatói Főiskolánktól oklevelet kapnak, továbbá megkapják az affiliáló intézmény által kiállított, egyházi tudományos fokozatot (Baccalaureatus in Teologia) igazoló latin és magyar nyelvű oklevelet is.

Az alapképzésben és mesterképzésben szerzett oklevél mellé ki kell adni az Európai Bizottság és az Európa Tanács által meghatározott oklevélmellékletet magyar és angol/latin nyelven.

(TVSz)

A tanulmányok lezárásához a következő intézményi szabályzatok nyújtanak segítséget:

Záróvizsga Szabályzat

Dolgozatírási Szabályzat

Tanulmányi Tájékoztató (IV. pont: Tanulmányi és Vizsgaszabályzat)

Záróvizsga tételsorok 2024 Győr

Záróvizsga tételsorok 2024 Szombathely

 

Győr

Szombathely


Konzultációs lap hittanár osztatlan 10 félév 2018-tól

Konzultációs lap hittanár osztatlan 10 félév 2022-től

Konzultációs lap római katolikus kántor szak

Konzultációs lap katekéta-lelkipásztori munkatárs szak

Konzultációs lap rövidített 4 féléves óvodapedagógus tanító szakoktató

Konzultációs lap teológus szak

Plágium nyilatkozat

Választható szakdolgozati témák

Eredetiségnyilatkozat portfólióhoz

Témaválasztás

Átvételi elismervény

Záróvizsga-jelentkezési lap

Portfólió követelményei

Eredetiségnyilatkozat portfólióhoz

Portfólió követelményei

Témaválasztás

Végzős hallgató kérelme

 

A tanulmányok végén beadandó (záróvizsgán megvédendő) dolgozatok szakonként:

Hittanár-nevelőtanár osztatlan egyszakos képzés szakdolgozat, portfólió
Hittanár-nevelőtanár osztatlan kétszakos képzés szakdolgozat, portfólió
Hittanár-nevelőtanár 2 féléves rövidített tanárképzés (teológus bemenettel) portólió
Hittanár-nevelőtanár 2 féléves rövidített tanárképzés (főiskolai hittanár bemenettel) portólió
Hittanár-nevelőtanár 4 féléves rövidített tanárképzés (tanító, óvodapedagógus, szakoktató bemenettel) szakdolgozat, portfólió
Hittanár-nevelőtanár 4 féléves rövidített tanárképzés (tanár, gyógypedagógus bemenettel) portfólió
Római katolikus kántor BA szakdolgozat
Katekéta-lelkipásztori munkatársa BA szakdolgozat
Teológus osztatlan képzés diplomamunka

 

 

Utoljára módosítva: 2024. 08. 23. 13:28

Eseménynaptár -
2024. szeptember

Intézményünk

A Brenner János Hittudományi Főiskola a Nyugat-Dunántúl egyik legrégebbi egyházi felsőoktatási intézménye, fenntartója a Győri Egyházmegye. A régióban a hitéleti, hittudományi, egyházzenei képzések és továbbképzések szellemi központja.

Főiskolánk legfontosabb küldetésének tartja a papnövendékek és a hitoktatók képzését. Célunk nemzedékről nemzedékre átörökíteni, hogy az Isten titka felé nyitott emberi gondolkodás logikus, szép, értelmes és igaz.

Főiskola Papnevelő Intézet Kollégiumok