Orgona 6.

GLRKA2126

Kreditérték: 2

Tagozat: Levelező

Óraszám: 0/0/8

Oktatás nyelve: magyar

Tárgyfelelős oktató: Dr. Ruppert István

Követelmény típus: évközi jegy

Szak: Római katolikus kántor

Képzés szintje: BA


A tantárgy oktatásának célja:

A tantárgy célja, hogy a képzésben részt vevő hallgatók képesek legyenek biztonságosan és magas színvonalon kezelni az orgonát, valamint a hangszerjáték fejlődéséhez megfelelő alapot biztosítva egy folyamatosan bővülő zeneirodalmi repertoár megszerzéséhez segítse a kántori és karnagyi feladatokra készülőket. A liturgikus orgonajáték készség fejlődése során a hallgatók képessé válnak az istentiszteleti énekek kíséretén, valamint az orgonadarabok előadásán túl, előjátékok szerkesztésére és szükség szerint az adott helyzetekben alkalmazható rögtönzésre is.

 

A tantárgy tartalma:

Az orgona a katolikus egyház liturgiájában alkalmazott egyetlen, intézményesen általánosan elfogadott hangszer, melyet részben önállóan, részben kísérőhangszerként foglalkoztatnak. A képzésben az orgona tárgy teljesítése során a hallgatók egyéni foglalkozások keretében, liturgikus zenei gyakorlattal rendelkező művésztanároktól sajátítják el a hangszerkezelést, az egyéni és liturgikus környezetben kísérő jellegű orgonajátékot, melyet a tanár a hallgató előrehaladását megítélve 5 fokozatú gyakorlati jeggyel osztályoz. A lapról olvasásra alapozó orgonairodalmi repertoárismeret bővülése céljából a hallgatók minden félévben az aktuális liturgikus szükségleteknek megfelelő nagy mennyiségű orgonaművet játszanak át.

 

Elérendő kompetenciák: 

Önállóan elláthassa az istentiszteletek (mise, litánia, zsolozsma, esküvő, temetés stb.) orgonista szolgálatát: kísérhesse a közösség énekét, azt intonációkkal bevezesse, legyen képes könnyebb és közepesen nehéz orgonaműveket előadni. A liturgiában kívánatos hosszabb-rövidebb improvizálásnak eleget tudjon tenni. Tanulmányai után képes legyen a repertoárt önállóan bővíteni, új műveket technikailag és zeneileg egyedül kidolgozni.

 

Kötelező irodalom:

Zalánfy Aladár: Az orgonajáték művészete, Budapest, 1961

Mark Lindley – Maria Boxall (szerk.): Early keyboard fingerings, London, 1982

J. Froberger, J. C. Kerll: Modulatio organica, Urtext, 1985

J. Pachelbel: Magnificatfugen, közreadja Zászkaliczky Tamás, EMB, Budapest, 1988

G. F. Kaufmann: Harmonische Seelenlust

S. Scheidt, H. Scheidemann, D. Buxtehude, V. Lübeck orgonaművei, Edition Peters, 1960

J. S. Bach orgonaművei, Peters, EMB, NBA

F. Couperin: Pieces d’orgue

Liszt F.: Sämtliche Orgelwerke I–X., Wien, 1984–98

Ajánlott irodalom:

C. Franck: L’Organiste I–II.

L. Vierne: 24 pieces en style libre

M. Reger: Choralvorspiele

Het Orgel

Utoljára módosítva: 2025. 01. 30. 13:38

Eseménynaptár -
2025. március

Intézményünk

A Brenner János Hittudományi Főiskola a Nyugat-Dunántúl egyik legrégebbi egyházi felsőoktatási intézménye, fenntartója a Győri Egyházmegye. A régióban a hitéleti, hittudományi, egyházzenei képzések és továbbképzések szellemi központja.

Főiskolánk legfontosabb küldetésének tartja a papnövendékek és a hitoktatók képzését. Célunk nemzedékről nemzedékre átörökíteni, hogy az Isten titka felé nyitott emberi gondolkodás logikus, szép, értelmes és igaz.

Főiskola Papnevelő Intézet Kollégiumok